Recenzie

[RECENZIA] OnePlus 7T Pro ti ukáže svet plynulého 90 Hz AMOLED displeja, ktorý si ihneď zamiluješ

OnePlus si už získalo srdce nejedného nadšenca smartfónov a so svojím 7T Pro sa do tejto skupiny radíme aj my. Výkonom nabitý kúsok je vytvorený tak, aby splnil požiadavky aj toho najnáročnejšieho používateľa.

Medzi jeho silné stránky sa radí 90 Hz AMOLED s krásnym rozlíšením, výkonný Snapdragon 855+, svižný systém, rýchle nabíjanie, haptická odozva či predná výsuvná kamera. No má aj tie slabšie stránky najmä kvôli batérii a v segmente fotoaparátu nedominuje, hlavne čo sa týka vlajkových lodí.

Kde sme ho kúpili my

Ak ťa tento smartfón po prečítaní našej recenzie zaujal, môžeš si ho zariadiť prostredníctvom nášho webu DealPlanet. Máme aj jeho cenovú históriu a budeš vedieť, kedy ho kupuješ najvýhodnejšie.

Odporúčame zvoliť dopravu EU Priority Line, ktorú ponúkajú všetci distribútori. Balík ti bude doručený rýchlejšie a bez ďalších poplatkov (clo a DPH).

Balenie s Warp Charge nabíjačkou

OnePlus má už pri balení nastavený svoj štandard. V krabičke sa vždy nachádza smartfón s aplikovanou ochrannou fóliou, silikónový kryt a nálepky. Potom nesmie chýbať samozrejme ihla na SIM slot a samotná nabíjačka s káblom. Redukcia na audio jack bohužiaľ chýba.

Adaptér nám ale prišiel s čínskou koncovkou, takže sme museli siahnuť po redukcii. Jedná sa o najrýchlejšie nabíjanie Warp Charge 30T od OnePlus, o ktorom si povieme viac nižšie.

Luxusná konštrukcia a krásna farba

Už pri prvom dotyku je cítiť vysokú kvalitu konštrukcie. Displej aj zadné sklo majú zahnuté bočné okraje, ktoré vytvárajú naozaj tenké telo. Ako hlavný materiál bola použitá hliníková zliatina v kombinácii so sklom.

Zadná strana má matné prevedenie v krásnej modrej gradientnej farbe. Použité je 3D Corning Gorilla Glass pre lepšiu pevnosť a odolnosť voči škrabancom. Samotný OnePlus 7T Pro je dostupný ešte v špeciálnej McLaren edícii s čiernym dizajnom a vylepšenými pamäťami.

Tu dominuje trojica snímačov s hlavným 48 MPx Sony IMX586, jeden z najlepších LED bleskov, laserový snímač pre auto-focus a logo OnePlus aj s textovým nápisom.

Na pravej strane je tlačidlo na zamknutie displeja s prepínačom. Vďaka nemu si môžeš nastaviť tichý režim, vibrovanie alebo zvonenie.

Tento OnePlus prepínač sme si pri ich zariadeniach obľúbili, je naozaj veľmi praktický. Na ľavej strane sú dve tlačidlá na ovládanie hlasitosti.

Vrchná strana obsahuje niečo špeciálne – výsuvný predný 16 MPx fotoaparát. Naspodku je už USB Type-C konektor, reproduktor a duálny slot pre SIM karty.

Zariadenie váži 206 gramov a na pocit je ťažšie. Keď sa ale pozrieme na jeho výbavu, niet sa čomu diviť. Rozmery sú 75.9 x 162.6 x x 8.8 mm. OnePlus 7T Pro sa v ruke nedrží najlepšie, čo je spôsobené najmä jeho veľkosťou a často sa z úchopu šmýka. Preto je nutné si dávať pozor, aby nespadol, pretože sklená konštrukcia toho veľa nevydrží.

Chýba však IP certifikácia

OnePlus 7T Pro nemá žiadnu IP certifikáciu pre odolnosť voči vode alebo prachu. Výrobca to robí z dôvodu nižšej predajnej ceny. No tvrdí, že ich telefón vodotesný je.

Jeho vodeodolnosť otestovali CNET na modely OnePlus 7 Pro, ktorý má ale rovnakú konštrukciu ako 7T Pro. Môžeme teda tvrdiť, že je svojím spôsobom vodotesný.

My sme ale svoj testovací model voči vode-odolnosti neskúšali a preto to neodporúčame robiť ani tebe. OnePlus ale nie je jediný výrobca, ktorý sa voči IP certifikácii stavia takýmto spôsobom. Na to, aby ju získali, musia vynaložiť nemalé finančné prostriedky, ktoré sa potom odzrkadlia na cene smartfónu. Všetko má svoje plusy aj mínusy.

Neskutočne plynulý 90 Hz displej

Jedno z najväčších lákadiel tohto telefónu je bezpochyby jeho displej. Disponuje 90 Hz obnovovacou frekvenciou, čo je pri používaní naozaj vidieť. Všetko je oveľa plynulejšie a po prechode z klasického 60 Hz displeja je to pri používaní doslova zážitok.

To má však dopad na rýchlejšie vybíjanie batérie, ktoré sme si všimli, no poteší možnosť prepnutia na 60 Hz v nastaveniach. Pokiaľ teda potrebuješ šetriť baterku.

Dominantou celého smartfónu je 6,67” AMOLED panel so zahnutými okrajmi. Má veľmi tenké rámiky a žiadny výrez, vďaka výsuvnej kamere. Rozlíšenie výrobca nazval QHD+, čo činí hodnotu 3120 x 1440 pixelov. Displej je v realite naozaj neskutočný a po vyskúšaní 90 Hz už nebudeš chcieť ísť späť.

Jeho veľkosť je ale stále prijateľná, keďže sa ušetrilo miesto aj vďaka minimálnym rámikom. V porovnaní je tak len o niečo vyšší od starších modelov ako napr. OnePlus 5T, ale stále s väčšou uhlopriečkou.

Nechýba ani čítačka pod displejom

Snímač odtlačkov prstov v displeji už začína byť pri vlajkových lodiach štandardom. Čítačka v displeji ale zasa v porovnaní s tými klasickými na zadnej strane taká rýchla nie je.

Je to ale spôsobené nutnosťou si špeciálne nasvietiť povrch displeja pred čítaním. Už pri mierne zašpinenom prste mal snímač problém rozoznať odtlačok. Zaujímavosťou je aj to, že vždy po zobudení nám ráno rovnako nechcel poriadne rozoznať odtlačky.

Páči sa nám možnosť použiť snímač odtlačkov aj pri ambientnom displeji. Práve túto možnosť odomykania displeja sme pri testovaní využívali naviac. Hodí sa najmä pri položenom smartfóne na stole a riešenie čítačky na vrchnej strane je podľa nášho názoru najpraktickejšie.

Odomknutie funguje aj pomocou rozpoznávania tváre, no to je o niečo pomalšie, keďže sa musí vysunúť kamera. Stále je to ale pomerne rýchly spôsob.

Špičkový výkon

OnePlus 7T Pro je jeden z najvýkonnejších smartfónov súčasnosti. Za to vďačí procesoru Snapdragon 855 Plus (Octa-core, 7nm, až do 2.96 GHz) od Qualcommu. Sekunduje mu grafický čip Adreno 640. Aj keď na trh začínajú vychádzať smartfóny s novým Snadpragonom 865, výkon jeho predchodcu je stále mimoriadny.

Zvláda tak najnáročnejšie herné tituly, ako napríklad PUBG, kde si stabilne drží vysoké fps. Taktiež je cítiť 90 Hz frekvenciu v plynulosti a rýchlosti odozvy.

8 GB RAM a a rýchle 256 GB úložisko

Ďalej vo vnútri pracuje aj RAM pamäť s kapacitou 8 GB. Je typu LPDDR4X, čo je už pri súčasných smartfónoch bežné. Úložná pamäť má 256 GB a je typu UFS 3.0 2-LANE.

Ponúka tak najrýchlejšie dostupné úložisko na trhu, ktoré je možné porovnávať aj s počítačovými SSD diskami.

Hodnotenie výkonu nášho testera:

Telefón celkovo reaguje na všetky zadané úlohy rýchlo a plynulo. Je vidieť, že v sebe obsahuje špičku od Qualcommu a dominuje na ňom AMOLED displej s 90 Hz obnovovacou frekvenciou.

To je vidieť a cítiť už len pri bežných úkonoch, ako otváranie aplikácií, či rôzne prechody medzi obrazovkami. S týmto sa tak posúva používateľský zážitok na úplne inú úroveň. Moje očakávania tak splnil na výbornú.

Fotoaparát nemal najlepšie hodnotenie u DXOMARK, no to vôbec neznamená, že je zlý. Najviac ma nadchla stabilizácia videa ale aj širokouhlý snímač (no tu mierne stráca detaily a hlavne ostrosť). Slabší je tele-snímač, ktorý dokáže len 3-násobný bezstratový zoom. Makro zábery tiež zvládal na výbornú. Predný fotoaparát veľmi nevyužívam, no 16 MPx určite stačí a vysúvací mechanizmus je cool vlastnosť.

Nemali sme žiadne problémy ani pri hraní náročnejších hier. Jediné negatívum pri výkone vidím v nedostatočnej kapacite batérie, vzhľadom na jeho ostatné parametre.

Vysoká frekvencia displeja dáva baterke naozaj zabrať. Na druhej strane, ako kompenzácia je tu rýchle Warp Charge nabíjanie. Ani neviem, že sa telefón nabíja. Pokiaľ hľadáš vlajkovú loď so špičkovým výkonom, tento smartfón je určite jeden z nich.

Benchmark hodnotenia

V AnTuTu benchmarku skončil smartfón na výbornú (471 868 bodov pri našom teste, 493 154 bodov oficiálny test). Pred ním stojí už len herná pecka ROG Phone 2. Vynikal najmä v CPU, GPU a UX teste. Celkovo tak porazil až 90 % všetkých používateľov. Negatívom môže byť vybitie až 4 % batérie počas testovania.

Vyskúšali sme jeho výkon aj v 3DMARK teste, v ktorom nedopadol tak dobre, ako pri AnTuTu. Výsledok si pozri nižšie.

Haptické vibrácie sme si zamilovali

Ďalšou chuťovkou pri OnePlus 7T Pro je haptická odozva. Prvýkrát s touto technológiou prišiel iPhone, no postupne ju začali používať aj ďalšie značky. Vibráciu je tak cítiť na ruke špeciálnym “priestorovým” (3D ) spôsobom.

Najnovší Android 10 Q + Oxygen 10

OnePlus 7T Pro prišiel na trh rovno s najnovším operačným systémom Android 10 spoločne s nadstavbou od OnePlus Oxygen OS. Tá je vo verzii 10 a ponúka moderné používateľské rozhranie s dobrými možnosťami personalizácie. Tu figuruje aj možnosť tmavej témy, ktorú sme použili aj my.

Celkový pocit z UX je veľmi dobrý, programátori a dizajnéri svoju úlohu zvládli. Trocha nám ale prekážali zahnuté okraje displeja, ktoré spôsobujú nechcené akcie a problémy napríklad pri používaní gesta späť. Preto mohli vývojári implementovať natívnu aplikáciu na riešenie tohto problému, podobne ako to má Samsung so svojou NiceLock aplikáciou.

Nechýba ani funkcia Always on AMOLED alebo ambientný displej, kde sa zobrazujú notifikácie, čas, dátum, stav batérie a môžeš pristúpiť pomocou odtlačku.

Keďže rámiky absentujú, neobsahuje vpredu ani notifikačnú diódu. Tá je nahradená animáciou pri okrajoch displeja a vyzerá naozaj dobre.

Predná vysúvacia kamera

Vysúvaciemu mechanizmu môžeme ďakovať za žiadne výrezy na displeji. Niektorí by sa divili, no vysúvacia kamera bola skonštruovaná veľmi pevne a odolá aj voči priamym nárazom.

Nižšie si môžeš prezrieť crash test na OnePlus 7 Pro, ktorý má identickú konštrukciu s naším testovaným modelom 7T Pro.

Teraz k samotnému snímaču. Použitý je 16 MPx snímač s clonou ƒ/ 2.2. Experti z DXOMARK jej udelili hodnotenie 86, čo ju radí medzi lepšie selfie kamery.

Test prednej kamery – ako môžeš vidieť, pre bežného používateľa je viac ako postačujúca.

Z nášho pohľadu je jej vysúvanie vcelku rýchle a nie to ani nič otravné pri odomykaní tvárou. Je ale nutné si dávať pri nej pozor, pretože sa dá ľahko oškrieť alebo buchnúť.

Zadná trojica snímačov vytvára krásne zábery

Ako sme už spomenuli na začiatku, fotoaparát nie je niečo, čím by OnePlus 7T Pro kraľoval medzi vlajkovými loďami. No pri jeho používaní širokouhlého snímača či makro objektívu nás kamera naozaj očarila. Pri horších svetelných podmienkach to už ale nebolo tak hladké.

Primárny snímač Sony IMX586 má 48 MPx a využíva technológiu skladania pixelov. Pri je výstupe je tak reálna hodnota 12 MPx, no je sľúbené zlepšenie farieb, detail a dynamický rozsah. Clona je ƒ/ 1.6, veľkosť pixelov 0.80 µm a je typu CMOS.

Druhý tele-objektív8 MPx, clonu ƒ/ 2.4 a veľkosť pixelov 1.00 µm. Tretí širokouhlý snímač vytvára široké zábery za pomoci 16 MPx, clony ƒ/ 2.2 a zornému uhlu 117°. Zaostrovaniu pomáha fotoaparátu laserový senzor na zadnej strane.

Širokouhlé zábery

Táto funkcia sa hodí vždy, keď už nemáš priestor pre poriadnu fotografiu. Jednoducho siahneš po širokouhlom snímači, ktorý vďaka 117° zaberie všetko. Tu je ale cítiť mierny pokles ostrosti a detailov. Rozdiel sa ešte viac prehlbuje pri nočných fotografiách.

3-násobný zoom

Dnešné fotoaparáty zvládajú niekoľkonásobné približovanie. OnePlus 7T Pro oproti takému Xiaomi Mi Note 10 (5x zoom) v tomto ohľade mierne zostáva. Jeho teleobjektív zvládne len 3-násobný zoom, no pre náročného používateľa je to postačujúce.

Tu je už vidieť zasa menšiu stratu detailov a ostrosti, hlavne pri horších svetelných podmienkach. Stále sa jedná ale o obstojný zoom.

Makro režim

Ako môžeš vidieť, fotoaparát nemá problém ani s makro snímkami. Zaostriť dokáže z neuveriteľnej blízky.

Nočné fotografie

Dostupný je aj nightscape režim. Vďaka nemu smartfón vytvára oveľa kvalitnejšie zábery aj v zlých svetelných podmienkach.

Občas však má tento režim problém pri zachytávaní kontrastných podmienok – t.j. na jednom zábere sa nachádzajú osvetlené a veľmi tmavé miesta. Vtedy sú práve osvetlené miesta doslova “prepálené” a tento režim je vtedy nepoužíteľný.

Hodnotenie fotoaparátu odborníkmi

Celkovo v zlom svetle majú snímače problém s dodržaním detailov, čo skritizovali aj odborníci v DXOMARK. K dátumu vydania recenzie sa smartfón umiestnil na 11. mieste.

Brutálna stabilizácia a 4K video

Stabilizácia fotoaparátu je perfektná. V telefóne pracuje optická stabilizácia samotného snímača a k nemu sa pridáva aj elektronická. Aj pri priblížených záberoch je všetko plynulé a nič sa netrasie. Miestami sme mali pocit, že používame pri natáčaní gimbal.

Video dokáže vytvárať v 4K rozlíšení pri 60 a 30 fps (je možné prepnúť aj na 1080p). Spomalený záber nahráva vo Full HD (1080p) rozlíšení pri 240 fps a v HD (720p) až pri 960 fps.

Pri natáčaní sme si všimli slabinu v zaostrovaní pri horších svetelných podmienkach a dyme. Vtedy fotoaparátu trvá aj cez 5 sekúnd, dokedy sa spamätá a zaostrí ako má.

Pri pohyboch sa občas obraz zasa rozostrí a pre zaostrenie potrebuje aj pomoc od používateľa. Pokiaľ si chceš teda natáčať párty v klube, kde je aj hazer, budeš mať s tým menší problém.

Spomalené video

Aké je ale spomalené video v realite? My sme ho odskúšali a môžeme povedať, že vysoký počet snímkov zachytí všetko podstatné vo veľmi plynulej forme.

Tu sa ale naskytá problém, na ktorý upozorňuje aj výrobca. Pri umelom osvetlení spôsobuje vysoký počet snímkov stroboskopický efekt (preblikovanie) a vtedy je tento režim točenia nepoužiteľným.

Neskutočne rýchly Warp Charge

Jednou zo silných stránok tohto smartfónu je bezpochyby jeho 30 W rýchle nabíjanie priamo od OnePlus. V balení sa nachádza typický červený USB Type-C kábel s Warp Charge adaptérom.

Pri našom testovaní sa dokázala nabiť z 15% na 100% za približne 55 minút. Veľká výhoda tohto rýchleho nabíjania je, že dosiahne použiteľné množstvo batérie už za veľmi krátky čas a tak sa nemusíš báť, že niekam pôjdeš s vybitým mobilom.

4080 mAh batéria je nutné minimum

Výdrž batérie ale veľmi chváliť nemôžeme. Kapacita pri takto veľkom displeji s odozvou 90 Hz a špičkovým výkonom by si jednoznačne zaslúžila väčšie číslo. Počas hrania alebo aj pri dlhšom používaní v 90 Hz režime je viac cítiť jej vybíjanie.

Na snímkoch nižšie môžeš vidieť porovnanie výdrže pri 90 Hz a 60 Hz. Všimni si údaj času na obrazovke, ten je dôležitý.

Porovnanie výdrže: 90 Hz vs 60 Hz

Pri 60 Hz je výdrž znateľne lepšia. Pri našom teste sme sa snažili používať pri oboch režimoch smartfón rovnako. Ako sme teda očakávali, nižšia obnovovacia frekvencia má lepšiu výdrž takmer (takmer o hodinu viac čas na obrazovke). Celkovo vydržal smartfón o 6 hodín dlhšie ako pri 90 Hz.

Kompletná konektivita

Ako každý rok, OnePlus prináša aj medzinárodnú verziu svojich smartfónov. Ich hardware podporuje všetky naše siete. Využiť môžeš aj funkciu Dual SIM. S konektivitou sme tak žiadne problémy nemali.

Súčasťou tejto výbavy je aj Bluetooth 5.0 s APT-x a A2DP profilom, Wi-Fi Display, Wi-Fi MiMO aj Wif-Fi Direct. Podporuje aj VoLTE, teda volania cez internet.

Obsahuje aj NFC

Pokiaľ využívaš platby cez mobil, túto funkciu určite oceníš. Je to ale vlastnosť, ktorú by sme všetci pri takto drahšom smartfóne očakávali. NFC sa hodí aj pri rýchlejšom párovaní s niektorými reproduktormi, v ktorých je táto funkcia implementovaná.

Stereo reproduktory

Pri smartfónoch sa začína častejšie využívať súhra predného a primárneho reproduktora. OnePlus použil túto technológiu tiež a zvuk je stereo, teda priestorový. Naraz tak fungujú oba reproduktory, z čoho vyplýva aj lepší audio zážitok.

Záverečné hodnotenie: Poriadny stroj

Používanie tohto smartfónu je ozajstný pôžitok. Jeho displej si zamiluje snáď každý a používanie je extrémne plynulé vďaka špičkovému výkonu a vysokej obnovovacej frekvencii.

Fotoaparáty sú podľa nášho názoru na veľmi dobrej úrovni a za vysúvaciu kameru sa nemusia v OnePlus hanbiť.

Kvalitná konštrukcia, použité sklo na zadnej strane a matné prevedenie vytvárajú už na prvý pohľad prémiový “look”. Obe strany majú priestorový zahnutie bočných krajov, takže telefón je veľmi tenučký.

Pokiaľ si náročný používateľ, tento smartfón je jednoznačne pre teba. Jediná vec, ktorá ťa môže odradiť je slabšia výdrž a vyššia cena. Oproti Xiaomi smartfónom tak v tejto oblasti mierne zaostáva.

Celkové hodnotenie

OnePlus 7T Pro 95%
Pozitíva
  • Krásny 90 Hz AMOLED displej
  • Ultra rýchle Warp Charge 30T nabíjanie
  • Kvalitná stabilizácia videa
  • Takmer žiadne rámiky vďaka vysúvacej kamere
  • Extrémne kvalitná a prémiová konštrukcia
  • Poriadny výkon
Negatíva

  • Slabšia výdrž 4080 mAh batérie
  • Slabá personalizácia ambientného displeja
  • Pomalší snímač odtlačkov prstov
  • Problém so zaostrovaním pri dyme a horšom svetle

Súvisiace príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *