Návody

Čínske smartfóny a podpora 4G LTE: Všetko, čo potrebuješ vedieť

Čínske smartfóny, teda smartfóny rýdzo čínskych značiek, v posledných rokoch zažívajú neuveriteľný boom. Svedčí o tom aj fakt, že vo svetovom rebríčku TOP 5 najväčších výrobcov smartfónov sú hneď tri čínske značky (Huawei na 2. mieste, Xiaomi na 4. mieste, Oppo na 5. mieste).

Smartfóny čínskych značiek sa vďaka svojej výbornej cenovej dostupnosti dostali aj do povedomia nás, Európanov. Avšak, nie všetky zaujímavé modely, ktoré by sme u nás chceli používať, sú pripravené pre európske trhy.

Ide jednak o softvérovú vybavenosť a potom o podporu mobilných sietí. Na základe týchto odlišností sa čínske smartfóny začali členiť na rôzne verzie. V tomto článku si v stručnosti popíšeme, ktoré verzie alebo parametre musíš brať do úvahy pri výbere nového smartfónu čínskej značky.

4G LTE: Hlavný „zádrhel“ čínskych smartfónov

Najväčším nedostatkom čínskych smartfónov pre nás, Európanov, je podpora mobilných sietí. Mnoho modelov nepripravených pre trhy mimo Čínu totižto nepodporuje v Európe najpoužívanejšie 4G LTE pásmo s označením B20, frekvencia 800 MHz.

Xiaomi Mi 9 Global pripojené na LTE B20 pásmo – 800 MHz. Aplikácia LTE Discovery

Toto pásmo / frekvenciu používajú operátori na Slovensku a v Česku na vysielanie 4G LTE signálov mimo veľkých miest – teda v obciach. Ak nie si mešťan, absencia tohto pásma v smartfóne ti môže prekážať, nakoľko telefón sa mimo mesta na 4G LTE sieť nepripojí. Bude fungovať na pomalšej 2G a 3G sieti.

Rozdelenie smartfónov podľa verzií

Z tohto dôvodu sa smartfóny čínskych značiek začali rozdeľovať na rôzne verzie. Stretnúť sa môžeš s takýmito označeniami:

Globálna verzia (Global) Medzinárodná verzia Čínska verzia
Podpora 800 MHz LTE (B20) Áno Áno Nie
Slovenský a český jazyk Áno Áno Nie
Originálna európska nabíjačka Áno Väčšinou nie (predajca pribalí adaptér) Nie (predajca pribalí adaptér)
Anglický manuál Áno Nie Nie
Značky smartfónov s týmto označením Xiaomi, Honor, Huawei, Lenovo, Asus OnePlus Xiaomi, všetky ostatné značky

Výnimky

V niektorých prípadoch sa môžeš stretnúť aj s čínskou verziou smartfónu, ktorá podporuje všetky naše siete, vrátane 800 MHz LTE, no nemá SK ani CZ jazyk. Takéto smartfóny často majú často Lenovo alebo Nubia.

Aké pásma / frekvencie používajú operátori?

Na Slovensku aktuálne pôsobia štyria operátori, ktorí pre pripojenie k mobilnej sieti využívajú nasledovné frekvencie / pásma:

4G LTE 3G WCDMA 2G GSM
Telekom B3 (1800 MHz) – len mestá

B7 (2600 MHz) – len mestá

B20 (800 MHz) – mimo miest

B1 (2100 MHz) B3 (1800 MHz)

B8 (900 MHz)

Orange B7 (2600 MHz) – len mestá

B20 (800 MHz) – mimo miest

B1 (2100 MHz) B3 (1800 MHz)

B8 (900 MHz)

O2 B3 (1800 MHz) – len mestá

B20 (800 MHz) – mimo miest

B1 (2100 MHz) B3 (1800 MHz)

B8 (900 MHz)

4ka (Swan) B3 (1800 MHz) – všade B1 (2100 MHz) B3 (1800 MHz)

Na čo si teda dávať pozor?

Pri výbere nového smartfónu z Číny by si teda mal dbať na najdôležitejší parameter – podpora 800 MHz LTE frekvencie (pásma B20). Ak bežne využívaš mobilný internet, absencia tohto pásma môže byť pre teba prekážkou, ktorú pocítiš.

Pre zjednodušenie výberu sme na našom webe pridali možnosť vyfiltrovať si smartfóny len s podporu 800 MHz LTE frekvencie. Nájdeš ich cez filter „Plná podpora LTE“ na tomto odkaze.

Súvisiace príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *